recon 2 Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Szkoła przetrwania. Kulturowy poradnik survivalowy&
Autor Wiadomość
soohy 
HSMTO

Wysłany: 2010-11-15, 23:48   

Dzisiaj przejeżdżałem obok księgarni i zobaczyłem tą książkę. Fajnie jest zrobiona, są ciekawe informacje. Przeglądnąłem ją przez kilka minut i ją kupie za jakieś 2 tyg.
http://mybushcraftsoohy.blogspot.com/

pitersgs 
Przygoda....

Wysłany: 2010-11-19, 23:27   

Sorry że nie w czas.
Ale książka misia jak za tą cenę jest naprawdę OK - twarda okładka, dobry papier, full color fajnie opowiada, pokazuję.
Mimo że w swoich programach show to książka od niego odbiega.

Mother 

Wysłany: 2010-11-20, 16:37   

Właśnie nabyłem ten poradnik. Pierwsze 100 stron wciągnąłem jednym tchem, pewnie przeczytałbym całą, ale muszę iść do pracy. Świetne wydanie, kolorowe, dobrej jakości papier, wiele zdjęć i szkiców. Bardzo dobrze się czyta. Informacji też jest dużo, w sumie to podstawowe zagadnienia zostały ujęte i dobrze zobrazowane. Jest pierwsza pomoc, dobór sprzętu, rozpalanie ognia, budowa schronienia, gotowanie, pieczenie itp., nawigacja i nawet kilka słów o treningu siłowym i kondycyjnym. Książka bardziej o bytowaniu w dziczy, nieco różni się od programów w tv. Jak zauważyli poprzednicy pisana głównie dla skautów. Każdy skaut/harcerz, miłośnik bytowania z naturą, człowiek, powinien takie podstawy znać. Moim zdaniem warta ceny i uwagi.

LeElectro 

Wysłany: 2010-11-20, 23:01   

Cholera, nie mogę znieść waszego moralizatorstwa. Przepraszam, że mając 15 lat śmiem na was mówić cokolwiek złego, ale nie widzę tu sensu w waszych wypowiedziach. Jest konkretnie założony temat o książce B. Gryllsa, to o niej się mówi, a nie o tym kto napisał lepszą. Wy na chama uświadamiacie, że Wiseman i Mears są lepsi, owszem, ale każdy ma swój gust i nie w jego zamiarze powinno być wcześniej wspomniane moralizowanie. Generalnie Ci, którzy książki w rękach nie mieli nie powinni się wypowiadać wcale, a Ci co ją mieli, powinni racjonalnie opisać i odpowiedzieć na pytanie. Widzicie, że zdania kontrastują, Adrian mówi, że jest komercyjna, a pitergs zaprzecza, to jest dopiero rozmowa o danej książce, a nie uświadamianie przez dwie strony, że Mears zajmuje się bushcraftem, a Wiseman lubi przeżywanie katastrof, podawanie linków jednak toleruję, bo to po prostu grzeczność, ale bez jaj ludzie. Przepraszam, że mój post też może nie jest odnośnie książki, jednak śledzę ten temat i jak by mi tak wytłumaczono jak soohy'emu, to bym miał niezły sajgon w głowie, gdyby nie to, że już cokolwiek wiem. Dziękuję.

Pratschman 

Wysłany: 2010-12-26, 22:07   

Książkę otrzymałem pod choinkę. Poglądy na Beara zawsze miałem podobne do większości forumowiczów, więc musielibyście widziec moją minę:P Zdążyłem ją przejrzeć dość dokładnie i muszę przyznać, że jestem bardzo zmieszany, bo książka jest NIEZŁA.

Fakt, nie mam telewizora, więc Beara widziałem tylko na paru filmikach w necie. Wrażenie jak wszyscy- showman robiący dużo niepotrzebnych, a nawet szkodliwych rzeczy, ale pokazujący dość sporo ciekawych technik, jak na program w tv. Jak to ocenił Bogdan- 3 czerwone gwiazdki.

Książka zaś jest ewidentnie dla początkujących, konkretnie dla skautów, których naczelnikiem (!) w GB jest ponoć Bear. Tytuł: "Szkoła przetrwania. Kultowy poradnik survivalowy" raczej nie równa się oryginalnemu: "Living Wild: The Ultimate Guide to Scouting and Fieldcraft", który lepiej oddaje ideę książki. To już nie jest Man vs Wild, to już Man with Wild.
Opisywana tematyka:
Sprzęt, narzędzia- tematy potraktowane porządnie i dające garść info, które już miałem, ale mogące być dla kogoś przydatne.
Dział schronienie i ogień również raczej z podstawami.
Dział żywienia również raczej dla skautów, brak tu wogóle info o jadalnych roślinach, nie daj Boże polowaniu itp.
Jest duży rozdział o obserwacji i tropieniu- całkiem, całkiem, choć też raczej podstawy.
Rozdzial o ratownictwie- zgodny z normą ERC 2005, bez zarzutu.
O treningu- ciekawy, a dla mnie nawet odkrywczy!

Ogólnie rzecz biorąc- w książce nie ma poważnych błędów i szkodliwych porad, za to jest garść Gryllsowej filozofii przyrody, w której również nie brak szacunku dla niej (!) i troski o zdrowy styl życia. Bear mówi nawet ciekawe o swojej religijności i znaczeniu w woli przetrwania!

Polecam. Może niewiele się z niej dowiecie nowego, ale przekonacie się, że nikogo nie można ostatecznie osądzić.

kacu666 

Wysłany: 2010-12-27, 09:12   

Jak dla mnie książka fajna choć wolę "sas-szkoła przetrwania"

cieply 
cieply

Wysłany: 2010-12-27, 20:15   

Ja właśnie skończyłem czytać książkę Beara (wszystkie wcześniejsze pozycje posiadam i mam je już kilkakrotnie przerobione :) ), podręcznik jest 100 razy bardziej praktyczny niż show. Teraz zabieram się za "krem de la krem" Survive! by Les Stroud !!!!!!!!! wygląda bardzo, ale to bardzo ciekawie.... jak skończę to dam znać czy warto ją ściągać z USA.

soohy 
HSMTO

Wysłany: 2010-12-28, 15:56   

Jeśli coś to można zamknąć, bo książke już mam i nie żałuje w ogóle ;) praktyczne porady, niektóre nowe i ciekawe ;)
http://mybushcraftsoohy.blogspot.com/

Melite1337 
Harcerz

Wysłany: 2011-06-06, 20:31   

mam Poradnik Gryllsa
i naprawde polecam
za taką cene to prawdziwe cude . duzo ciekawych porad , informacji , dla mnie najbardziej przydał sie rozdział o ognisku . Książka bardzo mi pomogła , polecam !Q!!

Armat 
Technokrata

Wysłany: 2011-06-06, 20:34   

cieply napisał/a:
Ja właśnie skończyłem czytać książkę Beara (wszystkie wcześniejsze pozycje posiadam i mam je już kilkakrotnie przerobione :) ), podręcznik jest 100 razy bardziej praktyczny niż show. Teraz zabieram się za "krem de la krem" Survive! by Les Stroud !!!!!!!!! wygląda bardzo, ale to bardzo ciekawie.... jak skończę to dam znać czy warto ją ściągać z USA.

Survive! to naprawde dobra ksiazka.
Ksiazka Gryllsa jest ok dla bardzo poczatkujacych.

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.

cieply 
cieply

Wysłany: 2011-06-09, 18:40   

Dzięki Armat za przypomnienie :)

faktycznie SURVIVE! jest bardzo dobrą książką (cieszę się że nie jestem osamotniony w mojej opinii)

Gulipin 

Wysłany: 2011-09-09, 19:20   

Warto kupić te nowe książki Beara Gryllsa? Wyszły już 3 nowe pozycje ma ktoś je ?
Bear Grylls – Misja przetrwanie Wilczy Szlak
Bear Grylls – Urodzony, by przetrwać
Bear Grylls – Złoto Bogów
Z tej pierwszej szkoła przetrwania byłem zadowolony - te nowe widziałem w empiku te opowieści są nawet ciekawe ale tylko tak rzuciłem okiem bo nie miałem kasy aby je kupić.

rzuf 

Wysłany: 2011-09-10, 13:50   

Mam urodzonego by przetrwać, czyta się trochę ciężko, jak na mój gust... Poszukaj, może w bibliotece jakiejś znajdziesz :) Bo nie jest to książka, do której będziesz wracać co chwila po coś potrzebnego/przydatnego ;)

Odpowiedz do tematu